Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 07.05.2011 23:26:39 

ZDRAVĚ ŽÍT A PŘITOM SI NĚCO PŘIVYDĚLAT

Údržba kola

ÚDRŽBA KOLA PŘED JÍZDOU

Popis postupu

Příprava před jízdou - šroubové spoje

Před každou jízdou zkontrolujte, zda máte dotažené všechny šroubové spoje. Budete potřebovat vhodný šroubovák nebo speciální klíč. Nejčastěji využijete imbusový klíč, ideální je mít celou sadu (4,5,6 případně i 8, 10ti mm). Občas se setkáte i se šrouby křížovými nebo šestihrannými.

Nahuštění kol

K huštění pneumatik sáhněte po vhodné pumpičce s příslušným šlahounkem či foukací hlavicí. Vhodný je i manometr na určení přesného tlaku. Existuje celá řada ventilků a tak je nezbytné zjistit, jaké jsou na vašem kole. Nejčastější jsou široké moto-ventilky (AV), úzké galuskové ventilky (FV) a starší systém s tzv. velo-ventilky (DV). Podhuštěná či přehuštěná pneumatika může vést k poškození ráfků nebo pláště či duše nemluvě o následcích při případném pádu.

Tip

Správný tlak pro konkrétní plášť najdete na jeho boku.

Funkčnost a opotřebení brzd

Zkontrolujte opotřebení brzdových špalků či destiček, funkčnost brzd spolu s řazením. Je-li opotřebení brzd pod úroveň drážkování, nechte brzdové špalky vyměnit.

Namazání řetězu

Nepodceňujte ani údržbu řetězu, zamezíte jeho předčasnému opotřebení a v návaznosti na tom i opotřebení zadních pastorků či předních převodníků. Nejdřív vždy zbavte řetěz starého maziva a nečistot, například v petrolejové (či obdobné) lázni. Existují i pračky na řetězy. Pak ho důkladně vysušte a naneste vhodné mazivo.

Pozor!

Mazivo nesmí z řetězu skapávat, přebytečné setřete suchým hadrem.

Výbava na cesty

Na vyjížďky s sebou nezapomeňte brát: - cestovní nářadí - pumpičku - dvě montpáky - lepení nebo náhradní duši

Výměna duše - Krok 1.

Vypuštěnou duši z pláště vyndejte pomocí plastových montpák. První umístěte pod patku pláště a vypáčte ji směrem k drátům. Tam ji můžete zafixovat zarážkou, která se nachází na jejím konci. Pak pod patku pláště, která je už vně ráfku, zasuňte druhou montpáku a obkružte s ní po obvodu celého pláště. Duši vyjměte.

Krok 2.

Zkontrolujte vnitřní povrch pláště i ráfku kvůli přítomnosti ostrých hran či ostnů.

Krok 3.

Novou nebo zalepenou duši lehce nafoukněte tak, aby držela tvar, a vložte ji do pláště. Začnete u ventilku. Rukou umístěte a srovnejte patku pláště do ráfku. Pokud vám to ke konci nepůjde, použijte opatrně montpáku.

Krok 4.

Ujistěte se, že duše zpod pláště nevyčnívá a nahustěte ji zhruba na poloviční doporučený tlak.

Krok 5.

Opět srovnejte plášť pomačkáním a dohustěte.

TOPlist
Všude na kole Všude na koleWeb Katalog

Levný nocleh. - Velmi levná dovolená nebo prázdniny.

Krasa.cz Parfemy.cz Prozdravi.cz
Prozdravi.cz Hodinky.cz Sperky.cz NakupniCentrum.cz Ziskejte penize za prijem emailu a SMS od ceske spolecnosti Portál, katalog a vyhledávač internetových stránek
CYKLOBANDA.com Pneu e-shop - pneumatiky Katalog ikon a webů Pro zdraví, krásu i domácnost Výměna odkazů, ikonek a bannerů Stazie.info - web nejen o výdělku Teď je čas darovat krev
Sinclair ZX Spectrum - 8bitová legenda Vítejte u Tichošlápka v Jeseníkách Webmix - foto příroda, Náchodsko Toplink - katalog odkazů Vandalusie KdeJe - internetový portál
Top banner. Nejlepší bannery
www.uvodnik.cz volny-cas Katalog web stránek Webatlas.cz CEDULE.net katalog www Top stránky MLM + ZDRAVÍ,CYKLISTIKA suprklikacky.cz
Všude na kole ikonka ikonka ikonka Všude na kole